NOYA Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Ailecek Eğlenceli Bir Tatil Geçirmek İçin “Rutin Şart”


“Okullar tatil ilan edildi ve mümkün oldukça evde durulması tavsiye edildi. Bu zamanı değerlendirip çok güzel aile vakti olabilir. Tatilin huzurlu ve verimli geçmenin yollarını sizin için sıraladım:"
Rutin

Tatil olduğunda ister istemez evdeki rutin değişiyor. Hatta bazen rutin altüst oluyor. Buna engel olmak adına planlı hareket edilmeli çünkü bu çocukları rahatlatır ve onların rutine daha kolay uyum sağlamalarını sağlar. Bu yüzden tatil olduğunda da evde rutinin olması önemlidir. Bu rutini çocuklarınızla beraber koyduğunuzda çocukların rutini uyum sağlamasını kolaylaştırırsınız. Örneğin; aşağıdaki rutini çocuklarınızla birlikte oluşturduğunuzda çocuklar her yemekten sonra kendilerinin oynayacağını bilirler. Bireysel oyun vaktinden sonra aile vakti olduğunu bildikleri için, çocuklar tek başlarına oynamayı daha kolay kabul ederler. Ayrıca sizin için de çocuklarla ne yapılacağı belli olduğunda daha rahat bir güne başlamış oluyorsunuz.

Örnek Rutin:
 • Kahvaltı
 • Çocukların bireysel oynama vakti
 • Aile etkinlik vakti
 • Dinlenme vakti
 • Öğle yemeği
 • Bireysel oynama vakti
 • Kitap okuma vakti
 • Dinlenme vakti
 • Akşam yemeği
 • Aile oyunu
 • Dinlenme vakti
Uyku Saati

Tatil nedeniyle çocukların ve yetişkinlerin uyku saati çok geç olur. Çocukların uyku saati gece 11 veya 12’yi bulabiliyor, anne babaların ise gece 1 veya 2’yi bulabiliyor. Çok geç saatte yatıldığında ertesi gün aile çok zor uyanır. Dolayısıyla güne yorgun başlanır. Uykusuzluk aile içi iletişimi zorlaştırır. Araştırmalara göre bir insan uykusunu almadığında, kendisini yorgun hisseder ve daha stresli olur. Zamanla iletişim becerilerini de olumsuz etkiler. Yani aile içi iletişimin iyi olunması istenildiğinde tatil günlerinde dahil uyku saatlerine dikkat edilmeli. Tatil günlerinde normal saatinden yarım saat sonra uyulmalı.

Oyunlar

Evde uzun bir süre çocuklarla vakit geçiren anne babalar normalin dışında biraz daha dinlenmeye ihtiyaç hisseder. Bu dinlenme zamanı çoğu zaman televizyon tablet veya telefonla geçer. Ekran saatinin kontrollü geçirilmesi önemli tavsiye edilir. Çocukların günde 1,5 saatten fazla ekrana maruz kalmamaları tavsiye edilir. Çocukların televizyon, tablet veya telefon yerine oyunlarla geçirmeleri için onları teşvik edin. Ailece oyunlar oynamayı ihmal etmeyin.

Ailece oynayabileceğini bir sürü oyunlar var, örneğin Memory, Kızma birader, Tabu, Bil Bakalım Kim, Jenga, Labirenth. Kutusuz oyunlar ise; Sıcak-soğuk Oyunu, Eski dergi veya gazetlerin resimlerinden kolaj yapma, Kutuda ne var (soru sorarak kutuda hangi nesne olduğu bilinecek), Sınıflarndırma Oyunu, İsim-Eşya-Şehir, Hayvan Tutmaca, Evet-Hayır Oyunu, Kulaktan Kulağa Oyunu, Tıp (Sessizlik Oyunu) vs.

Uzman Klinik (Çocuk ve Ergen) Psikolog Esma Mısıroğlu