NOYA Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Çocuklarda Karar Verme Becerisi


“Erken yaşta karar verme becerisini sahip olan çocuklar daha özgüvenli, kendine yetebilen, kendi kararlarını verip bunları başarıyla uygulayabilen çocuklardır. Karar verme becerisine sahip olmayan çocuklar ise, hayatları boyunca yanlış kararlar vererek kendileri ve çevreleri için sorun yaratmaya devam ederler. Bu nedenle çocuklara sağlıklı karar vermeyi öğretilmeli. Çocuğun karar verme becerisini kazandırmak için okul öncesi dönemden başlamak ve çocuğun kendi gerçekliğine uygun konularda karar vermesine izin vermek gerekir."
Hangi zamanlarda çocuklara karar vermesine izin verilmeli?
  • Çocukların giyeceği elbiseyi kendisinin seçmesine izin verilmelidir. Karar verirken daha duyarlı olmalarını sağlamak için, tercihlerinin sonuçları hakkında bilgi verilmesi kararların doğru verilmesini kolaylaştıracaktır. Örneğin kış ortasında çocuk yazlık kıyafeti seçmişse, anne-baba havanın soğuk olduğunu, üşüyeceğini, hasta olacağını anlatıp, daha kalın kıyafet kendisi için yararlı olacağını anlatmalıdır.
  • Çocuklara zamanlarını nasıl geçirecekleri konusunda kararlar verdirilmelidir. Çocuk gün içinde neler yapacağına ilişkin bir plan yapmalıdır. Planlamada şayet yanlışlar yaparsa bunun sonuçlarını görecek ve zamanla doğrusunu öğrenecektir. Bu durum sizin onun hayatını planlamanızdan çok daha eğitici olacaktır.
  • Anneler yemek yapmadan önce zaman zaman çocuklarının bu konuda karar vermelerini sağlamalıdır. Özellikle evde bulunan malzemeleri birlikte değerlendirmeli, bunları dikkate alarak karar vermesini istemelidir. Buna uygun kararlar vermek çocuğun mevcut şartlara göre karar alma becerisi kazandıracaktır.
  • Çocukların oyunu yönlendirmesine fırsat verilmeli. Oyun çocukların dünyasıdır. Kendi dünyalarında, kendi kurallarını, kendi hayallerini kullanırlar. Oynarken çocuklar kuralları koymalı ve yönlendirmeleri yapmalı, aksi takdirde kendi dünyalarında kısıtlanma olur ve sağlıklı gelişimine engel olunur.
  • Oyunları çocukların seçmelerine izin verilmelidir. Çocuk hangi oyunu seçerse o oyun o an için kendisine en iyi gelen oyundur.

Zaman zaman çocukların yanlış karalar vermesi durumunda, ciddi sonuçlar doğurmayacaksa buna engel olunmamalı bu kararın doğurduğu olumsuz sonuçları çocuk görmeli ve bundan ders alarak doğru karar vermeyi öğrenmelidir.

Çocuklarınıza doğru karar vermeyi öğrettiğinizde, kendilerine en uygun eğitimi tercih edecek, en uygun mesleği seçecek, en uygun eşle evlenecek en uygun arabayı ve evi alacak kısaca hayatları boyunca en iyi kararları verecek ve mutlu olacaklardır.

Uzman Klinik (Çocuk ve Ergen) Psikolog Esma Mısıroğlu