NOYA Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Makaleler

Çocuklarda korku ve depresyonun artma sebepleri

Son yıllarda çocuklar ve gençlerde depresyon arttı. 1940 yılları ile kıyaslandığında bu zamanın liseli ve üniversiteli talebelerin yüzde ellisi daha fazla ağır depresyon veya korku yaşıyor. Fakat bu zamanın şartları altmış yıl öncenin şartlarından çok daha iyi. Peki bu depresyon ve korkuların bu kadar çok artmanın sebepleri neler olabilir?

Devamını Oku →

Ailecek Eğlenceli Bir Tatil Geçirmek İçin “Rutin Şart”

Okullar tatil ilan edildi ve mümkün oldukça evde durulması tavsiye edildi. Bu zamanı değerlendirip çok güzel aile vakti olabilir. Tatilin huzurlu ve verimli geçmenin yollarını sizin için sıraladık.

Devamını Oku →

Çocuklarda Karar Verme Becerisi

Erken yaşta karar verme becerisini sahip olan çocuklar daha özgüvenli, kendine yetebilen, kendi kararlarını verip bunları başarıyla uygulayabilen çocuklardır. Karar verme becerisine sahip olmayan çocuklar ise, hayatları boyunca yanlış kararlar vererek kendileri ve çevreleri için sorun yaratmaya devam ederler. Bu nedenle çocuklara sağlıklı karar vermeyi öğretilmeli. Çocuğun karar verme becerisini kazandırmak için okul öncesi dönemden başlamak ve çocuğun kendi gerçekliğine uygun konularda karar vermesine izin vermek gerekir.

Devamını Oku →